25 czerwiec 2020

Morawiecki o energii jądrowej: musimy dokładnie przeanalizować dotychczasowe technologie

fot. PAP
Jeśli chodzi o budowę w Polsce elektrowni jądrowej, musimy dokładnie przeanalizować dotychczasowe technologie, ale również najnowsze zdobycze technologiczne - mówił premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem, rozmowa prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa posunęła Polskę we właściwym kierunku.
Koronawirus
mazowieckie
12740
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Premier pytany na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie, kiedy może zostać podpisana wiążąca umowa ws. budowy w Polsce elektrowni atomowej zaznaczył, że specjaliści w zakresie energetyki jądrowej mówią, iż obecnie "jesteśmy na zakręcie technologicznym". Dodał, że część najnowszych technologii nie posiada jeszcze certyfikacji.

"Musimy dokładnie przeanalizować te dotychczasowe technologie, stosowane przez ostatnie kilkadziesiąt lat, tzw. większe reaktory; ale również te najnowsze zdobycze technologiczne, które pozwalają systemem elektroenergetycznym lepiej zarządzić, lepiej go kalibrować i mieć w różnych miejscach rozproszone źródła kompensujące ewentualny brak zasilania np. z odnawialnych źródeł energii" - podkreślił.

Szef rządu zaznaczył również, że Polska poszukuje do budowy elektrowni atomowej "właściwych partnerów". Ocenił, że najlepszymi są "sprawdzeni partnerzy z NATO i świata zachodniego". Podkreślił, że jemu, jaki i prezydentowi Andrzejowi Dudzie, zależy przede wszystkim na transferze technologii.

Morawiecki ocenił, że rozmowa prezydentów Dudu i Trumpa na temat energii atomowej "posunęła Polskę we właściwym kierunku". Zaznaczył jednak, że w dalszym ciągu prowadzone są analizy dotyczące budowy bloku jądrowego.

Prezydent Andrzej Duda po środowym spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem poinformował, że w najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce.

"W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa pomiędzy rządami Stanów Zjednoczonych i Polski, która umożliwi podjęcie prac projektowych związanych z projektem wprowadzenia konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii elektrycznej w naszym kraju" - poinformował Duda. Jak dodał, "podmioty, które będą brały w tym udział w tej chwili są wytypowane, uzgodnienia są daleko posunięte". Prezydent zaznaczył, że "umowy można się spodziewać w najbliższym czasie".

Donald Trump podkreślił, że "Stany Zjednoczone pracują nad ukończeniem umów, aby umożliwić rozwój polskich elektrowni atomowych". "Będą zakupy w jednej z naszych bardzo dużych firm cywilnych technologii nuklearnych" - powiedział prezydent USA. (PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
12740
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Piasecznie