19 wrzesień 2022

Po raz siódmy miasto i organizatorzy zapraszają na Festiwal Pięknej Książki – Piaseczno Ludzie Książki 2022

zdjęcie: Po raz siódmy miasto i organizatorzy zapraszają na Festiwal Pięknej Książki – Piaseczno Ludzie Książki 2022 / pixabay/5053733
Siódmy Festiwal Pięknej Książki w Piasecznie odbędzie się dzięki Bibliotece Publicznej i Fundacja „ARKA” im. Wilkonia. Program tegorocznej edycji przewiduje między innymi spotkania literackie, wystawy i warsztaty.
REKLAMA
Celem Festiwalu jest promocja pięknej książki oraz upowszechnianie czytelnictwa i obecności literatury w życiu mieszkańców powiatu piaseczyńskiego i nie tylko. Do tegorocznej edycji zaproszeni zostali wyjątkowi wydawcy i twórcy książek – tak autorzy, jak i ilustratorzy.

W programie między innymi warsztaty, wystawy oraz koncerty, a także kiermasz, na którym dostępne będą publikacje ciekawe nie tylko pod względem  literackim ale i edytorskim. A na najmłodszych czekać będzie spotkanie z teatrem dla dzieci „Bajaderka”. Spektakl „Tiki Rafa. Na krańcu świata”.
Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie prezentacja kreacji literackich pt. „Piękna książka – piękny człowiek”. Wezmą w niej udział czytelnicy, zarówno Ci najmłodsi jak i Ci nieco starsi, oraz pracownicy biblioteki, którzy zaprezentują stroje postaci z książek.

Ze spotakń literackich organizatorzy zapewniają to z Moniką Hanulak i Grażką Lange, autorkami pozycji: „Książka dla kota” i „Książka dla psa”. Przy okazji spotkania będzie można obejrzeć wystawę ilustracji obu Pań. Ponadto w ramach Festiwalu we wrześniu będzie można zobaczyć w sumie aż 9 wystaw! Między innymi ilustracje Józefa Wilkonia do książek „Kocie ścieżki” i „Ruda”; ekspozycje ilustracji autorskich książek Moniki Hanulak i Grażki Lange pt. „Książki dla kota i psa”;  ilustracje Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej do książki „Charcie harce”; ilustracje Elżbiety Żaczek do książki “Dzikie opowieści”; przekrojową wystawę Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka „Mistrzowie ilustracji 2022”; wystawę konkursową „JASNOWIDZE 4” Wydawnictwa Dwie Siostry; pokonkursową wystawę fotografii „Wakacje z książką 2022”.

Muzycznych doznań zapewni aktorka i pieśniarka pochodzenia ukraińskiego Olenę Leonenko, która zaprezentuje stare i prastare pieśni Ukrainy oraz raper i trębacz Meek, Oh Why? (Mikołaj Kubicki) wraz z zespołem.

Ponadto w dniu festiwalu swoją premierę będzie miała także książka wydana przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie – 6. antologia Klubu Poszukiwaczy Słowa „Jesteśmy”, w której znalazły się wiersze i proza uczestników Klubu. To spotkanie z autorami będzie okazją do zapoznania się z twórczością lokalnej grupy pisarzy. Obejrzeć będzie można także niemiecko-ukraiński film „Rywal”.

Na zainteresowanych czekać będzie także oferta warsztatowa. Między innymi Origami – Haiku z papieru” czy warsztaty dla dzieci „Piękna zakładka DIY”. Tegoroczny Festiwal ma także ofertę warsztatów z klockami LEGO (oba warsztaty organizuje Biblioteka, wymagane są zapisy).

Ponadto nie zabraknie też propozycji warsztatów Centrum Kultury: „Botaniczne zakładki do książki”, „Ze sztalugą w świat książek”, „Malowane litery – warsztat kaligrafii flamastrem pędzelkowym” oraz „Cuda na kiju” czyli bohater książki, którego nie da się nie polubić.

Nowością podczas Festiwalu Pięknej Książki w tym roku będzie stoisko oraz warsztaty Muzeum Kaset, które w połączeniu z wystawą i spotkaniami przeniesie uczestników do lat osiemdziesiątych.
Z dodatkowych atrakcji także strefa Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności i Dyskusyjn Klub Książki. Na odwiedzających festiwal czekać będzie strefa relaksu na leżakach oraz bookcrossing.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. A tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się 24 września 2022 roku w nowym gmachu Biblioteki  Głównej przy ul. Jana Pawła II 55 w Piasecznie.

Wydarzenie honorowym patronatem objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Powiatu Piaseczyńskiego Ksawery Gut oraz Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Piaseczno
11.1°C
wschód słońca: 06:26
zachód słońca: 18:28
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Piasecznie

kiedy
2022-09-27 19:00
miejsce
Puzzel Club, Piaseczno, ul. Jana...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-10 20:00
miejsce
Szara Eminencja, Piaseczno,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-19 19:00
miejsce
Puzzel Club, Piaseczno, ul. Jana...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-30 18:00
miejsce
Biblioteka Publiczna, Piaseczno,...
wstęp biletowany