15 czerwiec 2021

Szpitale psychiatryczne na Mazowszu idą pod lód

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pa%C5%82acyk_nad_Utrat%C4%85.jpg#/media/Plik:Pałacyk_nad_Utratą.jpgz
Wynika to z dwóch przyczyn
REKLAMA
Po pierwsze ogólnej sytuacji finansowej szpitali psychiatrycznych w Polsce, gdzie jak szacują dyrektorzy placówek świadczenia psychiatryczne są wyceniane przez NFZ co najmniej 20% zbyt nisko, by móc myśleć o zbilansowaniu się placówek. W sytuacji "niecovidowej" jeszcze przed pandemią, te szpitale ratowały finanse m.in. nadwykonaniami.

Odbywało to się również kosztem jakości leczenia. Wiadomo, że na bardziej zatłoczonych oddziałach trudniej o najwyższą jakość leczenia.

Niestety pandemia spowodowała, że szpitale straciły możliwość realizowania nadwykonań, ale również straciły możliwość działania części oddziałów psychiatrycznych, które to wskutek decyzji sanepidu czy decyzji wojewody mazowieckiego były zamykane. To jednak nie powodowało, że ustawały koszty ich funkcjonowania. Przecież pensje pracowników, opłaty za już zakontraktowane usługi, leki etc. –  elementy składające się na koszty utrzymania szpitali wciąż miały miejsce i musiały być ponoszone. Na ten cel wydatkowano zaliczki pozyskiwane przez szpitale z Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach kontraktów nad opiekę psychiatryczną. Okazuje się, że NFZ oświadczył, że te zaległe, niewykonane z uwagi na zamknięcie oddziałów świadczenia za rok 2020 i 2021 muszą być przez szpitale wykonane. W przeciwnym razie będzie wdrożona procedura egzekucyjna.

Kwoty za 2020/2021 r., których zwrotu żądać będzie NFZ są ogromne np:
  • Krychnowice: 5/3,2 mln.zł.
  • Nowowiejska: 5/1 mln.zł.
  • Gostynin: 3/3 mln.zł.
  • Tworki: 4/1 mln.zł.

Po drugie egzekucja tych środków to oczywisty koniec psychiatrii w regionie. Szpitale i tak już są w bardzo trudnej sytuacji całkowicie stracą płynność finansową. Ta sytuacja jest o tyle bulwersująca, że gdy spojrzymy na propozycję ministerstwa w zakresie centralizacji szpitali, widzimy że uzależnienie faktu odwołania czy zastąpienia dyrekcji placówki komisarzami „ze specjalnej rządowej agencji” ma być uzależnione od wyniku finansowego. Tym samym, gdy połączymy w jednym miejscu fakt dochodzenia przez NFZ tych niewykonanych kontraktów, które nie mogły być wykonane z uwagi na COVID19, a koszty funkcjonowania szpitali zostały poniesione. Z drugiej strony widzimy, że Szpitale w których to wynik finansowy będzie gorszy mogą być poddawane centralizacji w zarządzeniu przez rząd. Widzimy, że cała ta historia może nie  być przypadkowa i jest wymierzona w samorząd, który to zarządza większością szpitali psychiatrycznych w Polsce.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Piasecznie